31 Ocak 2015 Cumartesi

MEYDANI BOŞ BULAN MOLLA KASIMLAR

ÖMER KAÇMAZ

ÖMER KAÇMAZ

E-Posta : omer-kacmaz@hotmail.com

 Gelişmekte olan ülkelerin en temel fikirsel sorunu, hoşgörüsüzlük ve farklı fikirlere sahip olan grupların durmadan birbirine saldırmasıdır. Ancak bu eylem gerçekleştirilirken karşılaşılan en temel sorun, savunulan fikrin aslında en temel değerini farkında olmadan çiğnemektir. Bu durumun sonucunda da yobazca yani bağnazca davranışlar ve irticalen konuşma alışkanlıkları doğar. Hâlbuki demokratik toplum ve devlet düzenlerinde bu türden olgular ile karşılaşma düzeyi yıllar geçtikçe azalma eğilimi göstermelerine karşın ülkemizde hep aynı düzeyde kalmaktadır. Bu tür süreçlerde ise olması gereken daha çok en temel demokratik değer olan okuma, izleme, dinleme, yazma ve örgütlenme özgürlüklerine saygı duymak ve insanların düşüncelerine ipotek koymamaktır. Ne var ki hem ulusal hem de yerel basında bazı köşe yazarları Atatürk’ü veya Laikliği koruma maskesi altına saklanarak meydanı boş buldukça şunu okuyun bunu okumayın edebiyatı yaparak neyi okumamız veya okumamamız gerektiğine dair ahkâm kesiyorlar. İşte bu durum XXI. Yy. yobazlığı ve fanatikliğidir. Çünkü okumayın dedikleri yazar ve eserler onların sahip oldukları fikre uymuyor veya onların dünya görüşüne aykırı geliyor. Örneğin geçenlerde Manavgat’ta bir yerel gazete de Nalan Akpınaroğlu yayımladığı köşe yazısında Laiklik ve Atatürkçülük ile ilgili fikirlerini beğenmediği için Türkiye’nin en önemli tarih ve sosyal bilimcilerinin de içinde yer aldığı bir grubun okunmaması için resmen fetva verdi. Ancak bu fetvayı verirken savunduğu Atatürk ve Laiklik değerlerine nasıl ters düştüğünü ne yazık ki göremedi. Örneğin, Laikliğin ulaşmak istediği amaç olan, bireyci anlayışı egemen kılmak ve kişinin fikri, düşünsel yapısı üzerinde rol oynayan dış çevrenin etkisinden yani baskısından korumak ve aklı ön plana koymak olduğu gerçeğini yadsıdı. Üzüntü vericidir ki köşe yazarı hanımefendi, Laikliğe sadece din ve devlet ilişkisi açısından bakarak Laikliğin ulaşmak istediği amacı reddederek, kişilerin okuma özgürlüğüne de müdahale etmiştir.

Bırakın insanlar okusun, izlesin ve dinlesin. Neyin doğru ya da yanlış olduğuna kendileri karar versin. Bireylerin iradelerine veya yazarın tabiriyle “dimağlarına” yapılan her müdahale Laikliğin felsefi tarafına farkına varmadan vurulmuş bir darbedir. Peki, köşe yazısı aracılığıyla okunmaması gereken kitap ve yazar listesi sıralanırsa da ne olur? Ne olacak çağdışı dünyaya geri döner ve modern bir Molla Kasım olursunuz ve Molla Kasım’ın düştüğü komik hale sizde düşersiniz. Yani irticacı bir yobaz olursunuz ve savunduğunuz ideolojiyi farkında olmadan eleştirdiğiniz ideoloji haline sokarsınız ve yine farkında olmadan aynı seksen darbesinde olduğu gibi kitap arayan ve bunları toplayan, yakan, okuyanı tutuklayan iktidarların basit bir taklidine dönüşürsünüz. 2013 yılında sizce de bu dogmatik, ipotekçi ve FETVACI mantıktan sıyrılmamız gerekmiyor mu?

Küçük Bir Not: Nalân Akpınaroğlu’nun adını yazdığı yazarların kitaplarını da okuduğuna hiçbir şekilde inanmıyor ve kulaktan dolma bilgilerle bu yazarları aforoz ettiği kanaatindeyiz. En basitinden benim de hocam olan Cemil Koçak ve Halil Berktay’ı okusaydı veya doğru okuyabilseydi bu kişilerin Atatürk düşünce sisteminin merkezinde olan ve idealize edilen demokrasi ve Halkçılık anlayışını ne kadar ileri düzeyde içselleştirdiklerini görebilirdi. Bunun yanında yine ismi anılan Cemal Kutay’ın 31 Mart isimli eserini irdeleseydi resmi ideolojide geçen II. Abdülhamit tiplemesinin ve İrtica kavramının Cemal Kutay’ın eseri tarafından refere edilerek yazıldığını bilebilirdi. Ne yazık ki karşılaştığımız gerçek Manavgat’ta ve belki de tüm ülkede her geçen gün Molla Kasımlar’ın artıyor olması gerçeğidir.      

Yazar Hasan Songür’ün Allah Rızası Anonim Şirketi İsimli Kitabındaki Anlatımıyla Molla Kasım’ın Hikâyesi: Güzel bir ikindi vaktinde Molla Kasım, kasvetli kara gözlerini, şefkatsiz parmaklarını sıkıca tuttuğu Yunus’a ait bir deste kâğıda dikmişti. Ak kâğıt üzerindeki kara yazıları okudukça suratı yirmi birinci yüzyıl softalarını bile kıskandıracak karanlık bir ifadeyle, öfke dolu yüzüyle, kutsal bir görevi icra ettiğine inanarak Yunus’un şiirlerini okumaya başladı. Kafası özgür düşünceye, kalbi estetik hazza kapalı bu adam, bağnazlığın doğurduğu nefrete tutsak bir tavırla, elindeki sayfaları okudukça havaya savurmaya başladı. Kesin hüküm veren bir sesle bağırdı: “ Dinsiz! Şeriata aykırı bu!”. Dogmatik fikirlere teslim olan Molla Kasım, kâinattaki nice güzelliklerin, nice yüceliklerin varlığından bihaberdi, hatta bunun eksikliğini de hissetmiyordu. Onun en önemli hayat prensibi, aklının sınırlarını aşan her ne ise onu yok etmekti. Hayatının yegâne amacı da buydu. Bu amacı gerçekleştirmek için yaratıldığına inanıyordu. Zihni de bu çerçeve de işlediğinden aklının ermediği, aklını uyduramadığı fikirlere, yaşam tarzlarına düşman kesiliyordu. Yok etme yolundaki eylemlerinin nedenini de Tanrı’dan ilham almış olmakla açıklıyordu. Her despotun, her yok edicinin, her yasaklayıcıda olduğu gibi onun da otoritesini sağlamlaştıran sihirli cümleleri vardı: “ Allah böyle istedi”, “ Kitap böyle yazıyor”, “Dine, şeraite aykırı.” Yunus’un şiirlerini okuyan ve okudukça parçalayan Molla Kasım, Yunus yıllar öncesinde yazdığı: “Yunus bu sözü eğri büğrü söyleme / Seni sigaya çekicek bir Molla Kasım gelir.” dizeleri ile karşılaşınca yasaklamaya çalıştığı Yunus karşısında ne kadar küçük düştüğünü görür ve küçülür.  


19 Nisan 2013 Cuma 09:16
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • vay be

    Misafir 01 Mayıs 2013 11:30 Hocam kadını rezil etmişsiniz.

YRD.DOÇ.MUTLU

DÜNYA RİTMİK CİMNASTİK'TE ANTALYA’YI İZLEYECEK

32. Dünya Ritmik Cimnastik Dünya Şampiyonası 28 Temmuz - 1 Eylül tarihleri arasında Ukrayna’nın Kiev

YENİ ATANAN MEMURLAR GÖREVLERİNE BAŞLADI

2013 “ÖSYM KPSS” tercihleri sonucu yerleştirilen 12 memur Antalya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl

GUBAŞ:” TÜM HALKIMIZIN BAYRAMI KUTLU OLSUN”

Milliyetçi Hareket Partisi Manavgat İlçe Başkanı Halil Gubaş, yarın başlayacak olan Ramazan Bayramı

MEKTEPLiOĞLU’NDAN BAYRAM KUTLAMASI

Ak parti Manavgat ilçe Başkanı Ercan Mekteplioğlu Ramazan bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı.

RECEP BARUT’TAN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI

Evrenseki Belediye Başkanı ve MATAB Başkanı Recep Barut, Perşembe günü idrak edeceğimiz Ramazan Bayramı

MASLAK’TAN BAYRAM MESAJI

Saadet Partisi Manavgat ilçe Başkanı İbrahim MASLAK Ramazan Bayramı dolayısıyla bir kulama mesajı yayınladı.

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA